Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
poniedziałek 4.07.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
MARTA GAWIN: Do projektowania podchodzę w sposób konceptualny

Pewnie znacie jej projekty, ale o tym nie wiecie. Marta Gawin, absolwentka katowickiej ASP zaprojektowała m.in. identyfikację dla festiwali Ars Cameralis i Katowice Street Art Festival oraz dla Design Silesia i Teatru Śląskiego. Projekty Gawin charakteryzuje dopasowanie formy do tematu, funkcjonalność, finezja i odwaga.

Jej nieszablonowe i całościowe podejście do projektowania zostało docenione wieloma wyróżnieniami (m.in. srebrnym medalem European Design Award za broszurę festiwalu Ars Cameralis, srebrnym i brązowym medalem Klubu Twórców Reklamy, Śląską Rzeczą 2013 w kategorii grafika użytkowa za katalog „Design zakontenerowany” i identyfikację wizualną wystawy). Młoda projektantka ciągle poszukuje kolejnych środków wyrazu i nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa na polu komunikacji wizualnej.

Marta Gawin to... projektantka komunikacji wizualnej.

Zaczęłam projektować, bo... zawsze lubiłam porządkować rzeczywistość dookoła, poszukiwać wewnętrznego ładu, struktury. Jednocześnie czuję potrzebę wymyślania nowych rzeczy. Taką możliwość daje mi właśnie projektowanie. W szczególności praca nad złożonymi, wieloelementowymi systemami identyfikacji wizualnej.

Projektant to bardziej artysta czy rzemieślnik? To zależy od zlecenia. Są zadania, w których nie ma miejsca na wyrażanie własnego ja. Projektant odpowiada na zadanie i stara się znaleźć jak najbardziej adekwatne i atrakcyjne rozwiązanie. Wtedy liczy się znajomość zasad projektowych, rzemiosło. Potrzebny jest dobry pomysł, umiejętności, indywidualna ekspresja twórcy nie jest elementem pożądanym. Są też takie projekty, szczególnie te związane z kulturą, w których można znaleźć przestrzeń dla wypowiedzi autora. Zadania takie często wymagają interpretacji danego tematu, tworzenia rzeczy oryginalnych, poszukiwania znaczeń i sposobu jak najtrafniejszego ich zakomunikowania.

Identyfikacja wizualna festiwalu Ars Cameralis... Pracowałam nad nią do tej pory dwa razy. Identyfikacja 21. edycji wskazywała na syntezę sztuk dokonującą się podczas trwania cyklu wydarzeń. Powstały cztery symbole (serce, pawie pióro, winogrono, ogień), z których każdy przypisany był do jednej z dziedzin festiwalowych. Pojawił się też motyw graficzny, na którym wszystkie z symboli zostały ze sobą połączone, co ilustrowało uniwersum festiwalu. Wizerunek 22. edycji Ars Cameralis zbudowany został wokół myśli Pico della Mirandoli („…wiem to, czego nie wiedzą inni”) i stanowił jej rozwinięcie (dodatkowe trzy hasła zaczynające się od „widzę”, „słyszę”, „mówię”). Projekt zwracał uwagę na proces twórczy prowadzący do powstania dzieła oraz na to, że każdy z nas posiada sobie tylko znaną prawdę o świecie. Po mnogości tych prawd przewodnikiem miał być festiwal, którego kolejne punkty programu pozwalały odkryć to, co najcenniejsze we współczesnej kulturze.

Forma i treść...Treść, znaczenie, funkcja są punktem wyjścia moich projektów, generują i determinują formę. Do projektowania podchodzę w sposób konceptualny, chciałabym, żeby projektowane przeze mnie identyfikacje coś sobą mówiły. Zależy mi na tym, aby jak najlepiej oddawały „ducha” wydarzeń, które reprezentują, ale też skłaniały do myślenia, intrygowały, były specyficzne dla odpowiedniej grupy wydarzeń. Nie interesuje mnie robienie ładnych obrazków.

Na przykład toporność piktogramów dla Mobilnych Kontenerów Designu wynikała z inspiracji industrialnością Śląska. Natomiast Street Art to młodość, energia, spontaniczność, spotkanie różnych (czasem sprzecznych) postaw twórczych, stąd wyraziste kolory i zderzenie różnych (zaczerpniętych z logo) figur geometrycznych. Istotne w projektowaniu identyfikacji Street Art Festivalu było to, aby proces jej tworzenia przypominał działania artystów ulicy. Ważna była jednorazowość powstałych prac oraz zamierzona przypadkowość.

Lubię pracować... sama, ale często konsultuję swoje projekty. W pracy istotna jest dla mnie rozmowa z drugim człowiekiem, poznanie różnych punktów widzenia. Ważną rolę odgrywa bliski kontakt z klientem, wspólne rozwijanie pomysłów, dyskusje i wymiana myśli. Jestem otwarta na zmiany, staram się działać w sposób elastyczny. Moje projekty często ewoluują, a końcowy rezultat nierzadko jest inny od punktu wyjścia.

Największe wyzwanie... Każde zadanie jest dla mnie wyzwaniem, za każdym razem uczę się czegoś nowego i pokonuję inne przeszkody. Wymagająca była praca dyplomowa, która zmusiła mnie do zainteresowania się tematyką zupełnie obcą studentce ASP. Natomiast w życiu zawodowym największym wyzwaniem była chyba identyfikacja 21. edycji Festiwalu Ars Cameralis. Było to pierwsze tak złożone zlecenie, które zrealizowałam samodzielnie.

Inspiracje... Jest wielu mistrzów designu, którzy są dla mnie autorytetem i których podziwiam. Inspiruje mnie otaczająca rzeczywistość, kultura, sztuka, tradycja.

Odrzucają mnie... rzeczy powierzchowne i efekciarskie. Za nieudane uważam projekty wykonane w sposób nie dbający o potrzeby odbiorcy, w których brak jest logiki i precyzji, ale przede wszystkim te, które nie przystają do tematu.

Moim największym osiągnięciem jest... to, że robię to, co kocham i w czym się spełniam.

Śląsk jest dla mnie... Mieszkam tu od kilku lat i dobrze się tu czuję. Katowice są dla mnie miejscem otwartym, dynamicznym, w którym wiele można zdziałać. Lubię Ślązaków, a przemysłowy charakter regionu jest źródłem wielu pomysłów projektowych.

W przyszłości... chciałabym się ciągle rozwijać i mieć taką możliwość realizując ciekawe zadania. Projektowanie jest dla mnie przygodą, a przygody mają to do siebie, że są nieprzewidywalne.

tekst: Adrian Chorębała | zdjęcie: Radosław Kaźmierczak
ultramaryna, lipiec/sierpień 2014
KOMENTARZE:

2018-02-13 14:28
Fakt. Niesamowicie skromna i natura dziewczyna, a przy tym pełna wdzięku, uroku i zaangażowania. Jestem pod ogromnym wrażeniem a dopiero rozpoczynamy współpracę.
Arek

2014-07-07 21:47
zgadzam się z przedmowczynia :). marta jest bardzo skromna. podziwiam ją za pracowitosc, pasję I talent. jestem twoim kibicem marta!
asia

2014-07-07 18:16
Poznałam Marte kilka dni temu; bardzo sympatyczna i skromna. Nie wygladala na osobę, ktora odnosi tyle sukcesów.. super osoba.
Justyna


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>

SABINA BEDNARZ: Świat według Sabinki mieści się w walizkach
Z okazji Dnia Dziecka poprosiliśmy o wywiad najświeższą crew, jaka kiedykolwiek trafiła na łamy Ultramaryny. Sabina... >>>

DOMINIK STRYCHARSKI: Komponuję opowieści
Dominik Strycharski, rocznik 1975. Gra, komponuje, improwizuje, śpiewa, prowadzi warsztaty. Jest autorem muzyki w te... >>>

ASTHMA: Wspólnie damy radę
Muzyczny świat dowiedział się o nim w połowie 2020 roku, kiedy na YouTube trafił kawałek „Centrala”. Chw... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. "Internetowa platforma czasu wolnego" współfinansowany przez Unię Europejską ze
środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Śląskiego na lata 2014-2020 dla Osi Priorytetowej: III. konkurencyjność MŚP, dla działania: 3.2. Innowacje w MŚP
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone