Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
środa 17.07.19

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA ŚLĄSK: Teraz (sześćdziesiątka) Śląska!Moda na ludowość jest zawsze. W każdym zakątku globu spotkać można przepiękne wzory, z których dane zakątki słyną. Regionalne desenie, formy i zestawienia barw są dziś stałym elementem naszego otoczenia, a folkowe elementy regularnie zakwitają we wnętrzach i na wybiegach. Dzieje się tak dlatego, że ludowość – powtarzając za Kotem Przyborą, topowym twórcą reklamy w Polsce – jest „określonym i ponadczasowym rodzajem projektowania plastycznego”, a w szerszym ujęciu – szczerozłotym złożem fascynujących, często niesamowitych tematów. Motywy ludowe stanowią jednocześnie czyste, orzeźwiające i niezmiernie bogate źródło inspiracji dla artystów, designerów, muzyków – tych dobrych i tych nie za bardzo (ale tym razem, na szczęście, zupełnie nie o tym). Pewne jest, że z ludowości można czerpać w nieskończoność, a co bardziej istotne – warto!

OD 60 LAT
Najpiękniejsze tradycje regionalne od 1953 roku pielęgnuje i prezentuje widzom na całym świecie Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”. Został stworzony przez Stanisława Hadynę i choreografkę Elwirę Kamińską. Jest jednym z największych i najstarszych polskich zespołów folklorystycznych i wielkim ambasadorem Polski w świecie. Ma na koncie trasy koncertowe w 44 krajach, na pięciu kontynentach przed milionami widzów! Ukochany przez Polonię, cieszy się ogromnym uznaniem także wśród zagranicznej publiczności (co ciekawe najbardziej w Japonii, gdzie stanowi niemałą egzotykę). Siedziba zespołu mieści się w zabytkowym Kompleksie Pałacowo-Parkowym w Koszęcinie.

SEN STANISŁAWA HADYNY
Pomysłodawca i założyciel zespołu pochodził z Karpętnej, wioski w Beskidach. Po dziadkach i rodzicach odziedziczył nie tylko talent muzyczny, ale i umiejętność dzielenia się nim. Idąc w ślady ojca – kompozytora, nauczyciela muzyki i zbieracza pieśni ludowych, Stanisław Hadyna stworzył artystyczną syntezę muzyki, śpiewu, tańca i kolorytu ubiorów, która stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych w świecie zjawisk polskiej kultury narodowej.

Na wyobraźnię działają barwne, bogato zdobione stroje. Serdaki haftowane złotymi nićmi, rozbarskie czepce panny młodej, galandy – wianki z kwiatów, koralików i wstążek czy jakle – luźne, nieco przedłużane bluzy, haftowane w kolorowe wzory to tylko kilka przykładów skarbów, jakie znaleźć można w kostiumerii „Śląska”.

Na pierwszym miejscu jednak zawsze była muzyka. Stanisław Hadyna jest autorem ponad 250 pieśni, wśród których: „Helokanie”, „Ondraszek”, „Karolinka”, „Starzyk”, „Szła dzieweczka”, „Od Siewierza” czy „Hej tam w dolinie” – idę o zakład, że nawet w dobie smartfonów każdy szanujący się przedszkolak zna chociaż jedną z nich.

O tym, jak zrodził się pomysł na „Śląsk” na kartach swojej książki „W pogoni za wiosną” Hadyna pisze: „Pierwsza myśl o zespole była dzieckiem pachnących wieczorów, kiedy wraz z pasterzami beskidzkimi siadywałem na pniach wokół ogniska, a stary baca opowiadał rozmaite opowieści i legendy o skarbach w Girowej, skarbach w Ochodzitej, o śpiących rycerzach w Czantorii, o utopcach i strzygach, o zbójniku Ondraszku, co gnębił panów, a bronił biednych ludzi. Potem śpiewano na dwa, czasem na trzy głosy rozmaite pieśni, a noc pochylała się coraz niżej nad kręgiem gasnących płomieni i pieśni, zasłuchana, pachnąca i parna. Bawiłem się myślami, co by to było, gdyby tak pomnożyć te głosy, gdyby ustawić dziesięć, dwadzieścia, pięćdziesiąt, sto... dziewcząt i chłopców, oświetlić ich stu ogniami i w sto głosów zaśpiewać to samo”.

Sen się ziścił. Pierwszy nabór do „Śląska” przyciągnął 12 tysięcy chętnych kandydatów. Od tamtej pory, nawet po śmierci twórcy, sława i kunszt zespołu nie przemija.SZLIFOWANIE DIAMENTÓW
O swojej życiowej przygodzie ze „Śląskiem” w głównej roli opowiadają panowie Paweł Mucha (z zespołem związany od 1954 roku) i Stanisław Kempa (start: Prima Aprilis 1956 roku), który zanim dowiedział się o przyjęciu w szeregi „Śląska”, miał dość osobliwy sen. „Śni mi się zamek w Koszęcinie i przed nim wielkie łoże metalowe. W nim leży olbrzymia postać w okularach. Ja, taka kruszyna mała, przedzieram się przez wysokie trawy, aż tu nagle olbrzymia głowa odwraca się do mnie i woła: ‘Czego chcesz kruszynooo!, ja, jąkając się: ‘ja do zespołu Śląsk’, – ‘Ty? Nigdyyy!’. Dwie godziny później listonosz przyniósł kartkę, że mam pakować szczoteczkę do zębów i przyjeżdżać. Od tamtej pory zawsze jak miałem przedziwny sen, to wiedziałem, że się dobrze skończy”.

Anegdoty sypią się jak z rękawa, panowie opowiadają o zabawnych wypadkach na scenie, głośnym ślubie koleżanki z zespołu – pięknej Androny Linartas z wnukiem prezydenta Meksyku, żartach serwowanych z okazji tzw. „zielonych koncertów” (ostatnich w tournée), utknięciu w trakcie koncertu na dworze w stroju ułana czy zaplątaniu się w potężną kurtynę na scenie Sali Kongresowej, spotkaniach z Charlesem De Gaullem i Janem Kiepurą... Pan Paweł: „Myśmy mieli piękne życie. Cudowne życie, trzeba przyznać. Nawet tragiczne rzeczy były fajne”. Pytamy o ulubione utwory „Śląska”. Dla pana Stanisława to „Helokanie” – mistrzostwo chóru a capella, z kolei pan Paweł opowiada: „człowiek śpiewał to dzień w dzień, na próbach i koncertach, niezliczoną ilość razy i za każdym razem ciarki po mnie przechodziły. Nie ma w tym żadnej przesady. Tak zawsze odbierałem ‘Ondraszka’”.

Obydwaj panowie z wielkim szacunkiem wspominają profesora Hadynę. Pan Stanisław: „Był niezwykle fascynującym, inteligentnym człowiekiem. Miał olbrzymią wyobraźnię i sposób przekazywania. Ale przez tą jego inteligencję i zmysł twórczy mieliśmy ciągle wątpliwości, kiedy mówi prawdę, a kiedy konfabuluje. Często było tak, że rzeczy, które wydawały się całkowicie nieprawdopodobne – okazywały się prawdziwe”, „jego marzeniem było podnieść muzykę ludową do rangi kultury wysokiej narodowej i to się udało”, a pan Paweł dodaje: „Zbierał diamenty, a potem starał się szlifować je tak, aby zamieniły się w brylanty”.

OD KUCHNI
Zespół jest jednym z niewielu tak dużych profesjonalnych zespołów pieśni i tańca na świecie. Jak to wygląda od strony technicznej zapytaliśmy Tomasza Janikowskiego, Zastępcę Dyrektora zespołu: „Jest 266 osób zatrudnionych w zespole, 120 artystów, z których na scenie w chórze, balecie i orkiestrze występuje około setki. Żeby wszystko i wszyscy dotarli na koncert potrzebne są trzy autokary, samochód techniczny oraz TIR z naczepą, który wiezie stroje. Gramy w przybliżeniu 120 koncertów rocznie, co średnio daje dwa koncerty w tygodniu. Przez resztę czasu artyści pod opieką pedagogów odbywają próby oraz lekcje tańca i śpiewu.

Mamy tu osoby z całej Polski, część z nich mieszka z rodzinami na stałe w Koszęcinie. W ‘Śląsku’ tańczą i śpiewają osoby z wykształceniem baletowym i muzycznym, ale nie jest to warunkiem przyjęcia – w trakcie naboru próbować może każdy. Prowadzimy też liczne działania edukacyjne, a latem – warsztaty tańca ludowego.

Najpopularniejszy program artystyczny ‘A to Polska właśnie’ prezentuje polskie pieśni i tańce ludowe w większości w opracowaniach Stanisława Hadyny z układami choreograficznymi autorstwa Elwiry Kamińskiej. W repertuarze znajdują się również m.in. programy: ‘Kilar’, ‘W Europie ze Śląskiem’, ‘Starzyk’ – poświęcony kulturze górniczej, ‘Santo Subito!’ – pieśni sakralne czy koncerty kolęd i pastorałek. Wystawiamy również dwa spektakle muzyczne: ‘Wesele na Górnym Śląsku’ i zrealizowany z Teatrem Polskim z Bielska-Białej program ‘Flirt’ – z piosenkami francuskimi, który zaprezentujemy podczas tegorocznego Letniego Ogrodu Teatralnego w Katowicach”.

NIECH ŻYJE „ŚLĄSK”!
W czerwcu z okazji 60. urodzin Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” odbędą się jubileuszowe koncerty w katowickim Spodku (8 czerwca) i Teatrze Wielkim Opery Narodowej w Warszawie (24 czerwca), zwieńczone wielkim finałem podczas Święta „Śląska” 28-30 czerwca w Koszęcinie.

„Tylko jedno może nas usprawiedliwić – radość, jaką damy innym. Tylko jedno kryterium naszej wartości i sztuki będzie ważne – suma wzruszeń i uśmiechu” – oto życiowe motto założyciela „Śląska”. Niechaj te słowa towarzyszą zespołowi przez kolejnych sto lat. Muzyka, ruch, feeria kolorów oraz pełne uroku i mądrości opowieści zawarte w pieśniach – „Śląsk” na scenie to obcowanie z żywiołem. Warto to przeżyć.


„ŚLĄSK” W LICZBACH
ok. 266 osób | 120 artystów: chór, balet i orkiestra | 17 programów artystycznych | 12 albumów wydanych w Złotej Kolekcji „Śląska” | 1 Platynowa Płyta | 5 Złotych Płyt | 12 ton strojów | 8 000 koncertów | 25 000 000 widzów | 44 kraje | 5 kontynentów | 60 lat!tekst: Marta Nendza | zdjęcia: Irek Dorożański, archiwum ZPiT Śląsk
ultramaryna, kwiecień 2013>>> zobacz dziewczynę ze Śląska

KOMENTARZE:

nie ma jeszcze żadnych wypowiedzi....


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
ŚLĄSCY FREEGANIE: Nie konsumują życia. Żyją je.
Ile jedzenia wyrzucamy? Ile niepotrzebnych rzeczy kupujemy? Najpierw cyfry, które przemawiają do wyobraźni: wyprod... >>>
komentarze: 1

ANIA SUNDSTROM: Niepoważne instrumenty, poważne tematy
Ania Sundstrom w rodzinnym Bytomiu pojawia się rzadko, bo czas dzieli między muzykologiczne konferencje na całym świ... >>>

WOJCIECH KUCHARCZYK: Carbon/ Future!/ Nowa Muzyka
Scena Carbon to już stały element festiwalu Tauron Nowa Muzyka, doroczne źródło największych festiwalowych niespo... >>>

PAWEŁ KULCZYŃSKI: Rozmowa przy pierwszej kawie
Lautbild, Tropajn, Wilhelm Bras – nazwy kojarzące się z ciągłym poszukiwaniem nowych środków muzycznego wyrazu... >>>

KATARZYNA WITERSCHEIM: Śląsk na różowo
Trudno się nie zdziwić, gdy jedną z najciekawszych opowieści o historii Górnego Śląska, doskonale obrazującą tygiel... >>>

SKORUP: Kręcę się wokół swojskości
Skorup od kilkunastu lat stoi na straży oryginalności nie tylko śląskiego, ale i polskiego rapu. Jest piewcą zwycz... >>>

BARTO’CUT12: Trzeba mieć otwartą głowę
Ten niespełna 22-letni raper i producent z Jastrzębia-Zdroju to niezwykle barwna postać na śląskiej scenie rapowej... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2018
2.07.2018
Off Festival 2017
8.08.2017
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2017
7.07.2017
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2019, wszystkie prawa zastrzeżone      
hacklink panel hacklink web tasarım hacklink panel eskişehir evden eve nakliyat hacklink satış istanbul evden eve nakliyat instagram takipçi hilesi wordpress seo wso shell hacklink satış hacklink hacklink satış halı yıkama evden eve nakliyat hacklink al paykasa bozum hacklink satış hacklink satış instagram takipçi satın al instagram free followers free followers for instagram instagram takipçi instagram takipçi free instagram followers instagram takipçi kasma instagram beğeni hilesi cheat follower for instagram instagram giriş instagram free follower Zonguldak Escort Escort Samsun Samsun Escort Mersin Escort Malatya Escort Kayseri Escort Kayseri Escort Bayan Gaziantep Escort Gaziantep Escort Bayan Escort Gaziantep Eskisehir Escort Eskişehir Escort Bayan Bursa Escort Bursa Escort Bayan Bursa Escort Beylikdüzü Escort Beylikdüzü Escort Escort Beylikdüzü Beylikdüzü Escort Antalya Escort Bayan Antalya Escort Alanya Escort Escort Alanya Adana Escort Escort Malatya Alanya Escort Konya Escort Bodrum Escort Kuşadası Escort Hatay Escort Gaziantep Escort Adana Escort Kıbrıs escort bayan Girne escort Bursa Escort Cami Halıları Promosyon ürünleri çiğköfte Cami Halıları Cami Halıları İstanbul Escort Mersin Escort pendik escort Beylikdüzü Escort Ataşehir Escort Ankara Escort Antalya Escort Ankara escort Pendik Escort Kadıköy Escort ankara escort Ankara Escort Beylikdüzü Escort Keciören Escort Çankaya Escort rus porno izle istanbul Escort ANKARA ESCORT Bahçeşehir Escort Beylikdüzü Escort Beylikdüzü Escort Bodrum Escort porno izle Eryaman Escort ankara escort Ankara Escort İzmir Escort Ankara Escort izmir Escort Antalya escort izmir escort şişli escort ankara escort ankara escort Kurtköy Escort Bahçeşehir Escort ankara escort Pendik escort şişli escort beylikdüzü escort beylikdüzü escort izmir escort Kartal Escort ankara escort maltepe escort rus porno Sincan Escort Ataşehir Escort http://www.ankaraal.com/ ankara escort Ankara Escort