Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
poniedziałek 4.07.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
FEST: Śląski komiks eksportowyKUCHNIA ŚLĄSKA? WIADOMO: KRUPNIOK, KLUSKI I KEBAB. ŚLĄSKIE KINO? WIADOMO: FILMY KAZIMIERZA KUTZA I „ANGELUS", KTÓREGO WSZYSCY POWINNI ZNAĆ NA PAMIĘĆ. ŚLĄSKA MUZYKA? WIADOMO: KAT, KALIBER 44 I SYNTETIC. ŚLĄSKI KOMIKS? WIADOMO: NIE MA.

Kiedy to bzdura! OBURZAJĄ SIĘ TOMASZ KONTNY I DANIEL GIZICKI, MŁODZI ŚLĄSCY KOMIKSIARZE, POMYSŁODAWCY WYJĄTKOWEJ ANTOLOGII „FEST”, GROMADZĄCEJ KRÓTKIE KOMIKSY STWORZONE PRZEZ 25 SCENARZYSTÓW I RYSOWNIKÓW ZWIĄZANYCH Z WOJEWÓDZTWEM ŚLĄSKIM. Właśnie takie podejście do komiksów powstających na Śląsku sprawiło, że zdecydowaliśmy się na wydanie tej antologii. Chcieliśmy pokazać, że istnieje tutaj spora grupa doskonałych twórców, pracujących od lat nad kolejnymi komiksami i albumami, że są komiksy o Śląsku i że są to dobre komiksy.

Szczerze mówiąc DODAJE GIZICKI pomysł skrystalizował się przy okazji starań Katowic o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury. Jednym z wydarzeń związanych z promowaniem kandydatury miasta była publikacja specjalnego wydania „Gazety Wyborczej Katowice”, złożonego w całości z komiksów. Problem w tym, że twórców związanych ze Śląskiem, Katowicami i znających śląskie realia było w tej publikacji jak na lekarstwo, a większość historii to komiksy zrobione przez naszych utalentowanych kolegów z całej Polski. Wtedy właśnie do nas dotarło z całą siłą, że jeśli zależy nam na tym, by śląski komiks został wreszcie zauważony przez szerszą publiczność, to musimy się sami pokazać, przygotować album stanowiący panoramiczną prezentację młodych talentów i uznanych twórców od lat działających na terenie województwa.

Począwszy od pomysłu do złożenia gotowych materiałów w drukarni, prace nad antologią trwały ponad dwa lata. Antologię zrealizowaliśmy sami, własnymi siłami. Mimo wielu problemów, które pojawiają się zazwyczaj przy przedsięwzięciach na tak dużą skalę, mam wrażenie, że udało nam się stworzyć zbiór, umożliwiający nowe spojrzenie na śląską popkulturę. WYJAŚNIA KONTNY

Nie jest to oczywiście nasza pierwsza próba zintegrowania twórców komiksowych związanych ze Śląskiem. PRZYPOMINA GIZICKI W zeszłym roku udało nam się nawiązać współpracę z Muzeum w Gliwicach i przygotować na jego potrzeby antologię komiksów inspirowanych dziejami miasta. „Niczego sobie. Komiksy o mieście Gliwice” spotkały się z ciepłym przyjęciem publiczności i krytyki komiksowej, potwierdzając potencjał tego regionu i nośność śląskiej tematyki, wcale nie tak hermetycznej dla publiczności spoza regionu, jak mogłoby się początkowo wydawać. Tu do współpracy zaprosiliśmy także twórców z innych regionów, ale był to pierwszy krok w stronę „Festa”.

To właśnie nasz główny cel. EMOCJONUJE SIĘ KONTNY, SCENARZYSTA I DRAMATURG, AUTOR DOSKONALE PRZYJĘTEGO KOMIKSU „W KOSMOSIE NIKT NIE USŁYSZY, JAK GODOSZ”, POKAZUJĄCEGO HAJERÓW DOCIERAJĄCYCH DO NAJODLEGLEJSZYCH KRAŃCÓW GALAKTYKI Chcieliśmy pokazać popkulturowy potencjał Śląska, to, co jest tutaj najbardziej wyjątkowe, odmienne i niespotykane w innych regionach Polski. To właśnie dlatego zdecydowaliśmy się na tę dość nietypową ramę „komiksy z województwa śląskiego”, ponieważ zależało nam także na zaangażowaniu twórców mieszkających w Zagłębiu czy okolicach Bielska, Częstochowy. Cały ten region, z jego skomplikowaną historią, dziesiątkami wpływów historycznych i kulturowych, zapomnianymi mitologiami i współczesnymi legendami dostarcza setek inspiracji i rewelacyjną scenografię, jaką trudno znaleźć gdziekolwiek indziej. Mamy w „Feście” historię o diable z Nikiszowca, oszukanym przez rezolutne dzieciaki, w jednym z komiksów pojawia się tradycyjny górniczy Skarbek, pokazujemy autentycznego śląskiego superherosa – Węglorza, czarnego chłopca z diamentowymi zębami.

Mnie natomiast Śląsk zainspirował do historii apokaliptycznych. UŚMIECHA SIĘ GIZICKI, POPULARYZATOR KOMIKSU, SCENARZYSTA, AUTOR KILKUNASTU HISTORII OPUBLIKOWANYCH W ANTOLOGIACH, ZINACH I OSOBNYCH ALBUMACH Tutejsza architektura zapewnia mi wszystkie niezbędne dekoracje do tego, by opowiadać o zagładzie świata.

No tak, apokalipsa pojawia się w „Feście” dość często, ale nie jest jego głównym tematem. UZUPEŁNIA KONTNY Poza tryptykiem historii osadzonych w roku 3482, pokazujących Śląsk kompletnie odmieniony po atomowej zagładzie, mamy też opowieści o Śląskim Towarzystwie Okultystycznym czy historie zupełnie współczesne. Z jednego z naszych komiksów można dowiedzieć się też, skąd wzięły się familoki i jak wielki był ich wpływ na życie pra-Ślązaków. Jako że jesteśmy stąd, część komiksów jest oczywiście w godce, ponieważ język śląski to jedna z najlepszych rzeczy, jaką możemy zaoferować ogólnopolskiej publiczności. Jego zestawienie z historiami dziejącymi się w odległej przyszłości, z supernowoczesnymi, kosmicznymi technologiami i współczesną rzeczywistością daje doskonały efekt, który chcieliśmy wykorzystać. Chronologiczny układ historii, na jaki zdecydowaliśmy się w „Feście”, pozwala traktować go jako pewną zamkniętą całość, prezentującą różne spojrzenia na przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Śląska.

Antologia jest wydawnictwem, w którym udało nam się zgromadzić to, co śląski komiks ma najlepszego do zaoferowania. Mamy tutaj zarówno uznanych śląskich twórców, takich jak gliwiczanin Marek Turek, jeden z najoryginalniejszych komiksiarzy w Polsce, autor doskonałego cyklu „Fastnachtspiel”; zaprosiliśmy również do współpracy Romana Lipczyńskiego i Pawła Garwola, twórców doskonale przyjętego „Bez końca”, uznanego za jeden z najlepszych albumów komiksowych opublikowanych w zeszłym roku w Polsce. Oprócz nich można znaleźć w „Feście” debiutantów, takich jak Dagmara Darsicka oraz komiksiarzy ze sporym dorobkiem, którzy jednak nie przebili się dotychczas na rynku wydawniczym autorskimi albumami. Liczymy na to, że tak szeroka prezentacja twórców związanych z regionem pokaże jego zróżnicowany potencjał i stanie się inspiracją do kolejnych komiksów prezentujących Śląsk z najróżniejszych perspektyw.

Jeśli „Fest” okaże się sukcesem, chcielibyśmy opublikować kolejne tomy tej antologii, zamienić ją w przedsięwzięcie cykliczne. ROZMARZA SIĘ GIZICKI Przyjęta przez nas „rama wojewódzka” pozwala na publikację prac rozbijających utrwalone stereotypy na temat Śląska, wpisujących ten region we współczesną popkulturową mitologię, odmieniających jego charakter. Nie tworzymy jakiegoś określonego środowiska, nie spotykamy się zbyt często, nie mamy żadnej wspólnej ideologii, która definiowałaby „śląskie środowisko komiksowe” i nie dążymy do jego zintegrowania w jakiś oficjalny czy na wpół oficjalny organ, ale wierzymy, że jest tutaj prawdziwe zagłębie utalentowanych twórców, których prace warto publikować i pokazywać. „Fest” mógłby stać się takim właśnie wydawnictwem: regionalnym, skupionym wokół historii i ludzi „stąd”, ale otwartym na wszelkie próby eksperymentu z wizerunkiem Górnego Śląska. Chcielibyśmy dopuścić do głosu wszystkich: Hanysów i goroli, autonomistów i zagłębiaków, utalentowanych rysowników i zdolne scenarzystki, bo wydaje nam się, że tylko w ten sposób można osiągnąć w miarę pełny obraz tego, co dzieje się w głowach mieszkańców tego regionu.

Może jednak najpierw zajmijmy się wypromowaniem pierwszego „Festa”. MITYGUJE GO KONTNY Premiera albumu odbędzie się 18 maja, podczas festiwalu Komiksowa Warszawa, ale dla mieszkańców Katowic przygotowaliśmy specjalne spotkanie. Dzień wcześniej, czyli 17 maja, chcielibyśmy zaprosić fanów komiksu, a także osoby zainteresowane wszystkimi przejawami śląskiej kultury do katowickiego Ronda Sztuki, gdzie odbędzie się przedpremierowa prezentacja naszego wydawnictwa oraz spotkanie z twórcami, zaangażowanymi w jego powstawanie. Będzie oczywiście można także kupić nasze komiksy.

MYŚLICIE, ŻE „FEST” MA SZANSĘ NA SUKCES?

No dyć! ODPOWIADAJĄ ZGODNIE

tekst: Marceli Szpak
ultramaryna, maj 2013

FEST KONKURS!

Poniżej wyniki naszego konkursu na twórcze rozwinięcie skrótu F.E.S.T.


KOMENTARZE:

2013-06-05 13:04
ps. Fistaszki też się podobały :)
red.

2013-06-05 13:03
Trzecią antologię łapie bmayaa. Za: France i Eciki Szkicują Temaciki + Fakt, Ekstro Superkomiksy Tumoszpieronie! + Fela Ela Szkiców Tela :) Dzięki wszystkim za pomysłów wiela!
red.

2013-05-31 22:09
FEST - Fest Ekscytujące Stukanie Traktora
Boża krówka

2013-05-31 17:52
01. Fangi Eksplozje Seks Towary 02. Familok Ekspoloduje Silesia Tańcuje 03. Filar Eksportu Sląskiej Twórczości 04. Fest Emanacja Siły Tworzenia 05. Fura Eko Skóra i Telefon 06. Feralny Szeregowy Silesia Team 07. France i Eciki Szkicują Temaciki 08. Fantastyka Eklektyka Superśląska Tematyka 09. Fatalne Efekty Slunskiej Traumy ;) 10. Fanzoły Epistoły Szkice i Tablice 11. Fruwający Estrogen Szarżujący Testosteron 12. Fajni Elokwętni Szurnięci i Twórczy 13. Fakt, Ekstro Superkomiksy Tumoszpieronie! 14. Fest Elegancko Superkomiksowa Tuba
bmayaa

2013-05-31 15:40
Fistaszki ekscytują się Tutanchamonem.
Alia

2013-05-29 12:52
Fantastyczny Eksportowy STwór
bmayaa

2013-05-28 12:01
Farfocle Emocje Szwung i Talenty
bam

2013-05-27 23:24
Fela Ela Szkiców Tela Fajno Eka Szkiców Teka Fajrant Era Szpilać Tera
bmayaa

2013-05-27 17:09
Kmkri łapie drugiego FESTa.
red.

2013-05-24 11:55
Fedrujemy Ekstra Srogi Temat!
Kmkri

2013-05-21 10:27
Wypadałoby Slonsku: Fach Epny Synków Tutyjszych :)
Karola

2013-05-20 13:32
Prawie jednogłośnie pierwszy etap wygrywa Satansko Tyta. imick, idzie do Ciebie mail.
red.

2013-05-17 08:52
Fest Epicka Satansko Tyta
imick

2013-05-16 09:18
Fanatycznie Ekspresyjny Sprawdzian Terytorialny
anit

2013-05-14 23:29
Fabrykacja Efektu Samorzutnej Twórczości
nettle-carrier

2013-05-10 14:31
Fabulous Exposition of Silesian Treasure
elle


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>

SABINA BEDNARZ: Świat według Sabinki mieści się w walizkach
Z okazji Dnia Dziecka poprosiliśmy o wywiad najświeższą crew, jaka kiedykolwiek trafiła na łamy Ultramaryny. Sabina... >>>

DOMINIK STRYCHARSKI: Komponuję opowieści
Dominik Strycharski, rocznik 1975. Gra, komponuje, improwizuje, śpiewa, prowadzi warsztaty. Jest autorem muzyki w te... >>>

ASTHMA: Wspólnie damy radę
Muzyczny świat dowiedział się o nim w połowie 2020 roku, kiedy na YouTube trafił kawałek „Centrala”. Chw... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. "Internetowa platforma czasu wolnego" współfinansowany przez Unię Europejską ze
środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Śląskiego na lata 2014-2020 dla Osi Priorytetowej: III. konkurencyjność MŚP, dla działania: 3.2. Innowacje w MŚP
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone