Ta strona używa plików cookies.
Polityka Prywatności    Jak wyłączyć cookies?
AKCEPTUJĘ
sobota 2.07.22

START
LOKALE
FORUM
BLOGI
zgłoś imprezę   
  ultramaryna.pl  web 
EWA KUCHARSKA: Dziewczyna, która rysuje mityBebok, Heksa, Skarbek i Meluzyna to postaci nieco zapomniane i zakurzone. Dawniej pojawiały się w śląskich legendach, a babcie straszyły nimi niesfornych wnuczków. Ewa Kucharska odkopała je z dna szuflad, odkrywając przy tym ich potencjał, włożyła do jednej kamienicy i osadziła w realiach dzisiejszego Śląska, skąd sama pochodzi. Zanim na licznych wystawach poznaliśmy stworzonych przez nią bohaterów śląskich mitów, Kucharska skończyła projektowanie graficzne na katowickiej ASP.

„O śląskich bajkach myślałam od kilku lat. Ale każdy artysta marzy, by efekty jego pracy nie trafiły do szuflady. Ja jestem dumna ze swoich korzeni i chciałam zostawić po sobie pamiątkę” – mówi Kucharska. Długo szukała historii z puentą, aż w końcu trafiła na swoich bohaterów, w tym demonicznego Beboka, którym straszyła ją babcia. „Wiedziałam, że nie zaprzyjaźnię się z postacią, która jest zła. W nocy mnie oświeciło, że Bebok będzie upadłym aniołem, który za dużo jadł i spadł z nieba prosto do ciemnego pomieszczenia w kamienicy, skąd obserwuje świat” – tłumaczy. W tej kamienicy mieszka też Heksa, ciągłymi zakupami doprowadzająca swojego męża Skarbka do białej gorączki. Ten, nie mogąc wytrzymać ze swoją żoną, schodzi pod ziemię i tupie, z czego biorą się szkody górnicze. Jest i Meluzyna, przyjaciółka Heksy. „W oryginale Meluzyna wpadała przez komin i robiła przeciągi. U mnie puszcza wiatry w postaci motylków. Rośnie przy tym i rośnie, aż przebija głową sufit i trafia na... Beboka, z którym ulatuje do nieba” – opowiada autorka.

Historię Kucharskiej Marek Jagielski ubrał w wiersz. A potem przyszła kolej na rysunki, które ożywiły bohaterów. Postacie trafiły na plakaty i do książki „Śląskie mity”. Na tym nie koniec. „Powstał audiobook, ale ja chciałabym moich bohaterów zanimować i pokazać na ścianie jednej z kamienic w formie mappingu. Przeniesienie świata mitycznego w realną rzeczywistość to moje marzenie. Miałabym wielką satysfakcję, gdyby ta historia ożyła” – tłumaczy artystka. „Chcę łączyć współczesne legendy miejskie z tym co dawne, opowiadane przez nasze babcie. A mity to kopalnia wiedzy i inspiracji. Niesamowita jest wyobraźnia ludzi, którzy tworzyli te historie”.

„Śląskie mity” to gotowy produkt i nowa tożsamość regionu, o którym Kucharska opowiedziała w sposób przystępny i czytelny nawet dla najmłodszych. Pierwotnie miały być w całości po śląsku, ale okazało się to dla autorki „mission impossible”. „Nie mówię po śląsku, choć bardzo bym chciała. Postanowiłam zrobić książkę po polsku, ale przemycać śląskie słowa, by miało to wartość lokalną i poszerzało wiedzę. Zawsze szukam czegoś rdzennego i tożsamego z miejscem” – przyznaje Kucharska i dodaje, że Ślązacy są dumni ze swojego pochodzenia i czerpią z pejzażu, w którym mieszkają. Ona jednak przełamuje stereotypy, jej Heksa nie umyje nóg mężowi. Kucharska pokazuje historie rodem ze Śląska, ale „stara się myśleć po ludzku”.

Książkę „Śląskie mity” znajdziemy nie tylko w Katowicach, ale w Krakowie i Warszawie. Stolica i Poznań też zamarzyły o własnych legendach miejskich i zwróciły się z prośbą do Kucharskiej, która, jak sama twierdzi, do końca życia mogłaby się zajmować odkopywaniem legend, szukaniem dla bohaterów dzisiejszych rysów i cech charakteru. Artystka na mitach nie kończy i zamierza wydać swoje prace, także te przedstawiające zabytki i architekturę Katowic, w formie plakatów i pocztówek oraz koszulek i kubków. Razem z firmą Gryfnie wydała niedawno grę Memory po śląsku, a wkrótce miłośnicy teatru zobaczą animacje, które zrobiła z Marcelem Sławińskim do sztuki „My Fair Lady” w Operze Śląskiej. Jej mappingi ożywią też zabytki czerwcowej Industriady. Jeszcze nie raz usłyszymy o Ewie Kucharskiej, która już staje się naszym dobrem eksportowym.
tekst: Katarzyna Głowacka | zdjęcia: Krzysztof Szewczyk, PerfectShot dla Brambli
ultramaryna, maj 2013
KOMENTARZE:

2013-10-10 06:26
Niesamowita sprawa! Pełny podziw! Adam z Basią
Adam Podgorski

2013-05-28 13:09
Szpiterlok, Hasiurek i Garduka pyzata spodobały nam się najbardziej! Plakaty z bohaterami „Śląskich mitów” Ewy Kucharskiej wędrują do autorów tych postaci. Szczegóły dostaniecie mailem. Gratulacje :)
red.

2013-05-27 22:00
PUSUSCUR - praktycznie każde zwierzątko futerkowe mniejszych rozmiarów :-)
karmonia

2013-05-27 20:06
Usnoplano Żymła - odpowiada za nadmierny apetyt, podjudza do spożycia, jest paskudnym potworem spożywczym.
Tamara

2013-05-27 19:36
Bajtel Kajtel-jeździ na rowerze, rozchlapuje kałuże, wbiega w kolejkę i zajmuje miejsce bez pytania.Wdrapuje się na komin i puszcza latawiec.Niby mały niegrzeczny chłopiec a sprytem mądrzejszy niż niejeden dorosły.
Mariusz

2013-05-27 19:15
IPI - młody chłopaczek, pełny nie zawsze najmądrzejszych pomysłów
Kiki

2013-05-27 18:50
Hasiurek. Siedzi w tych erbnych hasiokach osiedlowych. A jak do hasioka podejdą takie chopy, co jak ich żona wysyła do sklepu albo z psem, to na tydzień wracają, Hasiurek ich wciąga do środka. I tylko z dala słychać takie siuuuuur-siuùuur, jak im dusze wysysa. A potem hasiemaszkietniki znajdują takie malutkie, obeschnięte, skurczone ciałka.
staszyna

2013-05-23 16:10
CONIE duch-pewniak, obecny w prawie każdej wypowiedzi płci damsko-męskiej z Górnego Śląska rodem, z reguły dokleja się na końcu zdania. Wiadomo bowiem nie od dziś, że najważniejszy jest ten, kto zabiera głos ostatni. Niby niewidoczny, niby nieistniejący, niby nie powiązany z żadną opcją polityczną, płcią, czy wyznaniem wiary... a przecież kontrolujący wszystko i o wszystkim wiedzący. CONIE? PS. Zyskuje na znaczeniu, gdy pojawia się poza regionem - autochtoni Go nie zauważają, za to obcy ewidentnie dostrzegają jego obecność, CONIE?
Madzia

2013-05-23 15:32
Gorol To jest takie coś, czego się boi każdy Hanys. Bo każdy Hanys, nigdy nie chce zmiynić się w Gorola. Bo Gorole są straszne i chcom nom zabrać Ślonsk i z niego wyssać pieniondze. Zabrać nom wongiel i inne skarby. I coroz wiencej tych goroli sam przyjeżdzo ale Ślonsko Siła ich powstrzymuje :D
Jacek

2013-05-17 17:26
Szpiterlok - łazi kole targu, kapsa mo wypchano slypia łypia w lewo o w prawo, jynzyk mu sie miele, chciołby kupić cosik ale szkoda mu pinindzy, nawet lodow bajtlom nie kupi ale to nie z nyndzy!
Łukasz

2013-05-16 11:01
I ostatnie: Utopek - czyli slaski Wodnik "szuwarek" !. Styknie tego.
Michal

2013-05-16 10:57
Strziga - czyli slaski wampir lub czarownica:)
Michal

2013-05-16 10:48
szlagzana - Niby ubito jak smietana ino erzacem capi :)
Michal

2013-05-15 21:15
Garduka pyzata - kardnie pomysły, które zalewają naszą głowę tuż przed zaśnięciem. Karmi się nimi, przywłaszcza je sobie i plecie z nich długie warkocze, którymi łaskocze naszą pamięć, tak byśmy wstając rano nie pamiętali już nic poza mrowiącym uczuciem zapomnienia czegoś ważnego.
Grzegorz

2013-05-08 18:49
Sadza - która rabatki w parkach rozsadza:))
liza


SKOMENTUJ:
imię/nick:
e-mail (opcjonalnie):
wypowiedz się:
wpisz poniżej dzień tygodnia zaczynający się na literę s:
teksty
ANNA I KIRYŁ REVKOVIE: Nawet wojna nie zatrzyma kreatywności
Z Anną i Kiryłem Revkovami – muzykami jazzowymi z Ukrainy – rozmawiamy o ich drodze do Katowic, sztuce... >>>

SABINA BEDNARZ: Świat według Sabinki mieści się w walizkach
Z okazji Dnia Dziecka poprosiliśmy o wywiad najświeższą crew, jaka kiedykolwiek trafiła na łamy Ultramaryny. Sabina... >>>

DOMINIK STRYCHARSKI: Komponuję opowieści
Dominik Strycharski, rocznik 1975. Gra, komponuje, improwizuje, śpiewa, prowadzi warsztaty. Jest autorem muzyki w te... >>>

ASTHMA: Wspólnie damy radę
Muzyczny świat dowiedział się o nim w połowie 2020 roku, kiedy na YouTube trafił kawałek „Centrala”. Chw... >>>
po imprezie
Ostatnio dodane | Ostatnio skomentowane
Upper Festival 2019
5.09.2019
Fest Festival 2019
26.08.2019
Off Festival 2019
9.08.2019
Festiwal Tauron Nowa Muzyka 2019
27.06.2019
Off Festival 2018
10.08.2018
Podziel się z resztą świata swoimi uwagami, zdjęciami, filmami po imprezach.


Ultramaryna realizuje projekt pn. "Internetowa platforma czasu wolnego" współfinansowany przez Unię Europejską ze
środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa
Śląskiego na lata 2014-2020 dla Osi Priorytetowej: III. konkurencyjność MŚP, dla działania: 3.2. Innowacje w MŚP
o nas | kontakt | reklama | magazyn | zgłoś błąd na stronie | © Ultramaryna 2001-2022, wszystkie prawa zastrzeżone